فرصت برای جبران افزایش جمعیت محدود است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، روح‌الله نباتی در همایش حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در فرهنگسرای آیت الله بهاری اظهار کرد: ما فرصت محدودی برای جبران در زمینه افزایش جمعیت داریم، سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده شده و باید با نسل جوان، تمدن نوین اسلامی را در دنیا بر پا کنیم.

وی با یادآوری نرخ باروری کلی در شهرستان بهار عنوان کرد: با ترویج روش‌های پیشگیری از بارداری نسل ما به سمت سالمندی هدایت شد و کارکنان حوزه سلامت می‌توانند با فرهنگ سازی آن را جبران کنند.

فرماندار بهار گفت: ما باید دلسوزانه و عاقبت اندیشانه در جهت نجات کشور از آینده هولناک پیری جمعیت حرکت کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم .

دوران سازندگی بزرگترین خیانت را به جمعیت کرد

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان هم در این جلسه به اینکه بزرگترین خیانت‌ها در حوزه جمعیت در دوران سازندگی با اجرای سیاست‌های شورای جمعیت اتفاق افتاد تشریح کرد: در دولت سیزدهم توجه به خانواده سیاست اساسی است و خانواده سلول بنیادین حرکت، تحول و پیشرفت در کشور است.

حسن رضانیا اظهار کرد: اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در دستورکار دولت قرار دارد و محور فعالیت‌های عمرانی، اقتصادی، معیشتی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و  امنیتی ما باید خانواده باشد.

وی در پایان با اشاره به نقش کلیدی و اساسی بانوان در خانواده، آنان را در کنار فعالیت در عرصه های فرهنگی و اجتماعی تشویق به توجه به بنیان خانواده کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهار با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری بیان کرد: تلاش برای افزایش نسل جوان و جوان شدن نیروی انسانی کشور و حمایت از خانواده یکی از ضروری ترین فرایض مسئولان و آحاد مردم است.

دکتر داود دارابی افزود: با گذر زمان جمعیت کودکان در هرم جمعیتی  کاهش یافت و دلیل آن سیاست‌های اعمال شده برای کنترل جمعیت بود، کاهش جمعیت منجر به ایجاد قوس جمعیتی در هرم سنی جمعیت شده است.

۳۰ سال آینده تعداد کودکان کمتر از سالمندان خواهد بود

وی با بیان اینکه زنگ خطر سالمندی جمعیت ایران در آینده نزدیک به صدا درآمده است، گفت: در صورتی که تا سال ۱۴۳۰ رشد جمعیت به همین منوال ادامه یابد، تعداد کودکان نسبت به تعداد سالمندان کاهش می‌یابد و جمعیت جوان کشور به جمعیت میانسال و سالمند تبدیل خواهد شد.

وی تصریح کرد: در شهرستان بهار میزان باروری کلی از ۲.۱۶ در سال ۱۳۹۶ به زیر ۲ یعنی ۱‌.۹ در سال ۱۴۰۰ رسیده است و تعداد موالید زنده از ۲۷۳۶ تولد در سال ۱۳۹۵ به ۱۷۲۹ تولد کاهش داشته است.

دارابی با اشاره به اینکه شهرستان بهار از بحران سالخوردگی جمعیت مستثنی نیست، افزود: درصد جمعیت سالمندان بهار از ۹ درصد در سال ۱۳۹۰ به ۱۲ درصد در سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهار با بیان این آمارها هشدار داد: آمارها زنگ خطر سالخوردگی جمعیت کشور را نواخته و در حال وقوع پیری جمعیت در شهرستان بهار متعاقب سراسر کشور هستیم که نیازمند برنامه‌ریزی و اقدام فوری در جهت استفاده از راهکارهای پیش بینی شده برای کنترل و پیشگیری از پیری جمعیت هستیم.

سقط جنین در تمام ماه‌های بارداری حرام و جزء گناهان کبیره است

استاد حوزه و دانشگاه هم در ادامه گفت: امروزه مسئله جمعیت یک مسئله فردی و خانوادگی نیست چرا که با امنیت و اقتصاد جامعه مرتبط است و جنبه‌های اجتماعی را به دنبال دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مجتبی حسینی‌یمین با تاکید بر اینکه سقط جنین در تمام ماه‌های بارداری از زمان تشکیل نطفه حرام و جزء گناهان کبیره است، اظهار کرد: سقط جنین با توجه به آیات قرآنی حکم نسل کشی را دارد.

وی با اشاره به نقش سقط جنین در کم شدن رشد جمعیت در کشور گفت: سالانه بیش از ۶۰۰ هزار جنین در کشور سقط می‌شود و ما اگر بتوانیم جلوی یک سوم این تعداد از سقط را بگیریم تا حد زیادی مشکل کشور در بالا رفتن نرخ رشد جمعیت را حل کرده‌ایم.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با اشاره به پیام مقام معظم رهبری خطاب به فعالان حوزه جمعیت بر تاثیرگذاری کارکنان حوزه سلامت در فرهنگ سازی و اجرای تدابیر قانونی گفت: کاهش جمعیت یک معلول چند عاملی است که ناباروری یکی از آن‌ها است که باید تدابیر قانونی لازم برای حمایت از زوجین نابارور و تسهیل درمان آنها اتفاق بیافتد.

سزارین موجب کاهش نرخ باروری می‌شود

حجت الاسلام و المسلمین سعید کاظمی افزود: سقط جنین؛ علت دیگریست که آمارها، رقم بالایی را در این حوزه نشان می‌دهد که باید مشاوره‌های کارکنان سلامت در خصوص سقط جنین با دقت تمام باشد که ناخواسته مرتکب مشاوره اشتباه یا تشدید قتل جنین نشوند.

وی با تأکید بر توانایی فرهنگ سازی کارکنان سلامت تصریح کرد: فرهنگ تک فرزندی که طی سالیان اخیر با فرهنگ سازی اشتباه بر آن تأکید وجود داشت، را باید جبران کنیم و دیدگاهی که تولدهای مکرر سلامت مادر را به خطر می اندازد را اصلاح کنیم .

او با بیان اینکه فرهنگ ازدواج یکی از مهمترین عوامل موثر بر نرخ باروری است افزود: هرچه سن ازدواج افزایش پیدا کند، نرخ باروری کاهش می‌یابد و فرصت فرزندآوری در سنین پایین‌ ازدواج برای زوجین بیشتر است.

وی در پایان با تشریح  اینکه سزارین موجب کاهش نرخ باروری می‌شود بر فرهنگ‌سازی زایمان طبیعی توسط کارکنان بهداشت ودرمان و ترویج و آموزش‌های لازم تاکید کرد.

فرصت برای جبران افزایش جمعیت محدود است