تعطیلی ناشی از آلودگی هوا در ساعتی مشخص اعلام می‌شود/ سلامت مردم خط قرمز ماست

خبرگزاری ایسنا

منوچهر فخری، امروز (پنجم خرداد) در جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان با بیان این‌که حفاظت از سلامت و بهداشت مردم استان خط‌قرمز و اولویت ماست، گفت: درعین‌حال تعطیل شدن هر روز در استان خسارت قابل‌توجهی به اقتصاد و کسب‌وکار کرمانشاهی‌ها وارد می‌کند، بنابراین تمام تلاش ما این است که جز در موارد ضرورت و برای حفظ سلامت و بهداشت مردم استان تصمیم به تعطیلی ادارات، بانک‌ها و مراکز آموزشی نگیریم.

فخری افزود: برهمین اساس تلاش داریم تا داده‌های هواشناسی و پیش‌بینی‌های نسبتا دقیق را مبنای کار قرار دهیم تا خطا در تصمیم‌گیری را به کمترین اندازه برسانیم.

فخری تصریح کرد: متاسفانه مدتی است که آلودگی هوا نسبت به سال های گذشته در استان کرمانشاه و کشور بیشتر و منجر به مشکلاتی برای مردم شده است.

وی با بیان اینکه سلامت و تندرستی مردم برای نظام جمهوری اسلامی ایران در اولویت اول قرار دارد،  ادامه داد: همه مسئولین کشوری و استانی نهایت اهتمام خود را برای کم اثر کردن شرایط آلودگی هوا برای مردم بکار گرفته اند، اما منشاء این گردوغبارها خارج از کشور می باشد و در کشورهای سوریه، عربستان و عراق شکل می گیرد.

رییس کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان، تصریح کرد: اتخاذ تصمیم در شرایط اضطرار و بحرانی بسیار مهم است، لذا ما در استان تلاش می کنیم تصمیم گیری ها بر اساس داده های دقیق هواشناسی و محیط زیست باشد و هر چقدر در این زمینه داده ها دقیق تر باشد منجر به اتخاذ تصمیم صحیح تر خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه تصمیم گیری ها درباره تعطیلی های ناشی از آلودگی هوا در چند روز گذشته در استان گفت: ما دوشنبه شب با توجه به داده های هواشناسی و محیط زیست استان تصمیم به تعطیلی ادارات، مدارس و دانشگاه ها برای روز سه شنبه، سوم خرداد گرفتیم، اما در سه شنبه شب با توجه به داده های این دو دستگاه مبنی بر اینکه وضع هوا در روز چهارشنبه بهتر می شود برای این روز فقط مدارس و  دانشگاه ها را تعطیل کردیم و همه مشاهده کردند که شرایط در روز چهارشنبه نسبت به روز سه شنبه بهتر شد.

فخری افزود: درحالی‌که برخی در فضای مجازی مدعی بودند اعلام تعطیلی روز چهارشنبه در برخی استان‌های هم‌جوار یک دلیل مناسب برای اعلام تعطیلی در کرمانشاه است، اما دیدیم که همان استان‌های همسایه روز گذشته شاهد یک هوای نسبتاً مساعد بودند.

 فخری با بیان اینکه حفظ سلامت شهروندان در اولویت اول کاری ما قرار دارد، اظهار داشت: علاوه بر این موضوع باید تلاش کنیم که به اقتصاد هم ضربه وارد نشود، زیرا با هر تعطیلی بخش اقتصاد متحمل خسارت شدیدی می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی ادامه داد: مردم استان مطمئن باشند که بر اساس داده های هواشناسی و محیط زیست که همواره از آنان خواسته ایم که داده های دقیق به ما بدهند، تصمیمات معقول و منطقی خواهیم گرفت تا هم سلامت مردم به خطر نیفتد و هم اینکه اقتصاد و کسب و کار مردم دچار مشکل نشود.

وی گفت: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی،  همه دستگاه های اجرایی و ذیربط ملزم به رعایت شرایط اضطرار ناشی از آلودگی هوا هستند و همه باید به ایجاد شرایط بهتر برای هوای پاک کمک کنند و چنانچه دستگاهی در این زمینه اقدام مناسبی نداشته باشد، حتماً به مراجع ذیصلاح معرفی خواهد شد.

فخری با اشاره به انتشار خبری مبنی بر اعلام تعطیلی ادارات برای روز چهارشنبه در فضای مجازی گفت: متاسفانه بعضی از افراد در فضای مجازی به نام مدیرکل مدیریت بحران استانداری اقدام به اعلام تعطیلی ادارات در روز چهارشنبه کردند و با جعل اخبار مانع از اطلاع رسانی مناسب در جامعه شدند.

تعطیلی ناشی از آلودگی هوا در ساعتی مشخص اعلام می‌شود/ سلامت مردم خط قرمز ماست