برقراری خط منظم کانتینری بین بندر چابهار و بنادر غرب هندوستان

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان بنادر و دریانوردی، «جلیل اسلامی» درباره برقراری خط منظم کانتینری بین بندر چابهار و بنادر غرب هندوستان، اظهار داشت: در راستای برنامه‌های دولت در رونق اقتصادی محور شرق و همچنین با هدف استفاده مطلوب از ظرفیت‌های عملیاتی بندر چابهار، برقراری خط منظم کانتینری بین بندر چابهار و بنادر غرب هندوستان (ناواشیوا و کاندلا) با همکاری گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: بر این اساس، سرویس منظم خط کانتینری با برنامه‌ زمانی تردد ۱۰ تا ۱۵ روزه از مبدا و مقصد بندر چابهار در  مسیر بنادر کشور هند توسط شرکت  کشتیرانی جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

به گفته سرپرست معاونت امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، این سازمان همکاری‌های لازم در ارائه مشوق‌های تعرفه‌ای در حقوق و عوارض و هزینه‌های ورود کشتی های کانتینری را به عمل خواهدآورد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه زمان‌بندی، نخستین سرویس کانتینری مورد نظر در تاریخ ۲۷ بهمن ماه سال جاری وارد بندر شهید بهشتی خواهد شد، گفت: هم افزایی دستگاه‌های مرتبط و تسهیل فرآیندهای ورود و خروج کالا می‌تواند در استمرار فعالیت این خط کشتیرانی تاثیرگذار باشد.

اسلامی خاطرنشان‌کرد: پس از بهره برداری فاز نخست از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، عملکرد تخلیه و بارگیری به صورت مستمر رو به رشد است، به طوری که از ابتدای سال جاری عملکرد تخلیه و بارگیری در بندر چابهار از  رشد ۳۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار بوده و همچنین تخلیه کالای اساسی نسبت به سال گذشته ۶۲ درصد و صادرات غیر نفتی ۱۸۰ درصد  رشد داشته است.

به گزارش ایرنا، مجموع عملکرد بندر چابهار در ۱۰ ماه سال جاری به بیش از  سه میلیون ۳۰۰ هزار تن انواع کالا می‌رسد که بندر شهید بهشتی هم به همین صورت نُرم های رضایت بخش تخلیه و بارگیری داشته است که می توان به نرم بارگیری ۲۳ هزار و ۵۰۰ تن در روز کلینکر صادارتی در مهر ماه امسال اشاره کرد.

برقراری خط منظم کانتینری بین بندر چابهار و بنادر غرب هندوستان