قالیباف: بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تعامل مجلس و دولت انجام می‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدباقر قالیباف» روز یکشنبه در نخستین جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱، با اشاره به تعامل و همکاری دولت و مجلس برای بررسی لایحه بودجه در زمان مقرر قانونی اظهارکرد: با تلاش نمایندگان امسال بودجه به شکل دو شوری بررسی می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: بدون شک اصالت کار در مجلس با نمایندگان است و این نکته را من همواره مورد تاکید قرار داده ام که نمایندگان محور کار مجلس هستند و به کمیسیون تلفیق و اعضای هیات رئیسه آن نیز عرض می کنم که به این موضوع عنایت ویژه داشته باشند که اصالت با نمایندگان است و دیدگاه های مجلس و یکایک نمایندگان و نظر آن ها را تلفیق باید در بررسی بودجه در نظر گرفته شود و تصمیم نهایی نیز با صحن است.

قالیباف با تاکید بر اینکه در تعامل مجلس، دولت و نمایندگان، روال بررسی بودجه در کمیسیون و صحن باید حفظ شود، عنوان کرد: در بودجه نباید به دنبال این باشیم که قدرت مانور از دولت گرفته شود. ما به عنوان مجلس باید فرصت تحرک و تلاش را برای دولت فراهم کنیم اما مهم است که مجلس رویکردها و جهت گیری ها و مسیر را باید به طور شفاف مشخص کند.

وی افزود: به تعبیر رهبری ریل گذاری و تعیین مقصد و مسیر با مجلس است اما در اجرا باید برای دستگاه های اجرایی اختیاراتی را پیش بینی کرد تا این مسیر را طی کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص تاکیدات رهبری بر لزوم اصلاح ساختار بودجه، گفت: از سال اول دولت دوازدهم رهبر معظم انقلاب بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند و تا امروز که در سال اول دولت سیزدهم هستیم، این مسیر به درستی طی نشده است و مجلس باید این نکته را به عنوان یک اصل در نظر بگیرد.

قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود با استقبال از رویکرد برنامه محوری در بودجه ۱۴۰۱، تصریح کرد: نباید شفافیت بودجه درمقابل برنامه محوری قرار بگیرد و این به آن معنی است که جداول بودجه باید شفاف باشند.

رییس قوه مقننه با اشاره به اینکه مجلس به دنبال رشد اقتصادی در سال آینده است، تاکید کرد: توجه به معیشت مردم و محرومان نیز اولویت مهم دولت و مجلس است و ما نباید به گونه ای رفتار کنیم که این موضوع مورد بی توجهی قرار گیرد و باید در این باره برنامه ریزی کنیم. البته با پول پاشی و تصمیمات پوپولیستی به شدت مخالفیم اما توجه به معیشت مردم باید شفاف و روشن باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسئله ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه داد: باید مشخص شود چه میزان پیش بینی برای بحث معیشت مردم شده است تا ما نگران مایحتاج مردم و تامین آن نباشیم و این از نکاتی است که مجلس باید به آن توجه کند.

قالیباف خاطرنشان کرد: مجلس و دولت به دنبال عدالت و عدالت محوری هستند، همچنین اولویت ما معیشت افراد مستضعف و جوامعی است که کمتر حقوق دریافت می کنند لذا باید بندهای بودجه به نحوی تدوین شود که این افراد فشار کمتری تحمل کرده و نفع بیشتری از بودجه ببینند.

قالیباف: بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ در تعامل مجلس و دولت انجام می‌شود