سرپرست وزارت خارجه افغانستان با وزیر خارجه ایران در تهران دیدار کرد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل اطلاع‌ رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، در این دیدار امیر عبداللهیان ضمن تاکید بر این که تاریخ اثبات کرده است پیوند مردم ایران و افغانستان از نوع خویشاوندی می باشد، گفت : مجاهدت های مردم با غیرت افغانستان نشان داد که هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند افغانستان را اشغال و بر آن حکومت کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سخنان مثبت رهبران طالبان در باره تشکیل دولت فراگیر، ضرورت تامین شاخص‌های قابل قبول در این خصوص را مورد تاکید قرار داد.
 
امیر عبداللهیان کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به مردم رنج دیده افغانستان را یادآور شد و افزود: ایران ضمن تداوم این کمک ها، از ظرفیت‌های منطقه‌ای نیز برای کمک‌های بیشتر برای کاهش مشکلات مردم افغانستان بهره خواهد گرفت. 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین سیاست‌های غلط آمریکا و هم پیمانان آن طی ۲۰ سال گذشته در افغانستان را مورد نکوهش قرار داد و ایجاد اختلاف میان افغانستان و کشورهای همسایه را یکی از محورهای سیاست آمریکا در منطقه خواند.  

امیر عبداللهیان تاکید کرد : منابع مالی بلوکه شده افغانستان توسط آمریکا می بایست برای ملاحظات بشر دوستانه و به منظور کمک به بهبود وضعیت اقتصادی مردم افغانستان آزاد شود و در اختیار این کشور قرار گیرد. 

همچنین وزیر امور خارجه ضمن بزرگداشت یاد شهدای دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، مسئولیت هیات حاکمه سرپرستی افغانستان نسبت به حفاظت از امکان دیپلماتیک را یادآور شد.

در این نشست هیئت افغانستانی گزارشی در مورد روند مبارزه  با داعش و سایر گروه های تروریستی و همچنین سیاست های مقابله با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان در دولت جدید این کشور ارائه کرد. 

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ضمن تشکر از میهمان‌ نوازی جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغانستانی طی ۴۳ سال گذشته، مشترکات دو ملت را یادآور شد و تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار افغانستان بوده است و دولت جدید افغانستان نیز تاکید دارد که علیه هیچ یک از کشورهای همسایه نیست. 

وی با بر شمردن ظلم های آمریکا در حق مردم افغانستان گفت : اگر چه آمریکا با شکستی مفتضحانه افغانستان را ترک کرد ولی همچنان سیاست‌های خود را علیه مردم افغانستان ادامه می دهد و در اثر این سیاست ها، ۸۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار گرفته اند. 

در این ملاقات همچنین در مورد حقآبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه هیرمند صحبت شد که طرف افغان ضمن تاکید بر احترام خود نسبت به معاهدات بین المللی از جمله قرار داد ۱۳۵۱ هیرمند اظهار داشت: بزودی هیات های فنی (کمیساران آب) دو کشور با هم ملاقات و مباحث مرتبط را حل و فصل خواهند کرد.
 مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان شنبه شب در رأس یک هیئت اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد.  

سرپرست وزارت خارجه افغانستان با وزیر خارجه ایران در تهران دیدار کرد