«راز مکتوم اندرونی» منتشر می‌شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، نمایشنامه «راز مکتوم اندرونی» نوشته ناصر کوشان به زودی توسط افراز منتشر می‌شود. ناصر کوشان، متولد ۱۳۲۵ در اصفهان یکی از پیشکسوتان تئاتر این شهر است. او تئاتر را در هنرکده آناهیتا و دانشکده دراماتیک تهران آموخت و بعدها به کارگاه نمایش تهران پیوست. «تاریخ تئاتر اصفهان؛ با نگاهی به زندگی رضا ارحام صدر از معروف‌ترین تالیفات اوست.

نمایشنامه «راز مکتوم اندرونی» درباره‌ی ماجرای قتل «بهرام ‌اتابک» صدراعظم حکومتی است که به فرمان «ملکشاه» کشته می‌شود.

نمایش از آنجا شروع می‌شود که در غروبی که کسوف شده است «کاتب خیال‌انگیز» سوار بر دوچرخه با خورجینی پر از کتاب و کیفی پر از مراسلات جلوِ مهمان‌خانه‌ای متروک می‌ایستد تا قاصدی نامه‌هایی محرمانه را به دستش برساند.

نویسنده با نگارش این اثر کوشیده است علاوه بر نشان‌دادن موقعیت‌های دراماتیک، رازهای اندرونی آن زمان را به شیوه‌ای ملموس و باورپذیر نشان دهد. بنابراین، در این داستان با روایتی سروکار داریم که در آن نه رخداد، بلکه درک ما و میزان دانش ما از آن رخداد حائز اهمیت است. ازاین‌رو، برای ساخت مایه‌ی روایی نمایش‌نامه و کشف حقیقت، وارد قصر «ملکشاه» می‌شویم. در این قصر شخصیت‌ها اعم از ملکشاه، عصمت‌الدوله‌، بهرام‌اتابک، غنیمت و کاتب خیال‌انگیز، هریک به سهم خود، ساختار نمایش‌نامه را می‌سازند.

هدف نویسنده از انتخاب این موضوع این است که تاریخ را همچون آینه‌ای برای منعکس‌کردن بحران‌های اجتماعی زمانه‌ی خود نشان دهد تا خواننده را تحت تأثیر قرار دهد و فاصله را به گذشته نزدیک کند و مهم‌تر از همه آنکه «تفکر انتقادی» را برجسته سازد.

«راز مکتوم اندرونی» فرصتی‌ست برای به‌چالش‌ کشیدن تاریخ و حقیقت. آیا انسان انعکاسی از حقیقت نیست؟ چه کسی نمی‌داند که قتل «میرزا تقی‌خان امیرکبیر» به فرمان کدام سلاطین تاریخ انجام گرفته است؟

آیا باید مانند «بهرام‌اتابک» چشمانمان را در آرزوی داشتنِ دنیایی بهتر ببندیم و یا برای رسیدن به آنچه آرزویش را داریم جان دهیم؟

«راز مکتوم اندرونی» منتشر می‌شود