اطلاق «شهید» برای ۱۶ آتش‌نشان حادثه پلاسکو

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی، شامگاه چهارشنبه در برنامه زنده «تشرف» شبکه اول سیما در حرم مطهر امام رضا (ع) و در جمع تعدادی از خانواده آتش‌نشانان حادثه پلاسکو، با اشاره به سالگرد حادثه پلاسکو و ایثار آتش‌نشانان افزود: در پی مکاتبه با مقام معظم رهبری، ایشان با اطلاق عنوان «در حکم شهید» برای ۱۶ آتش‌نشان فداکار این حادثه که جان خود را فدای دیگران کردند موافقت فرمودند و خانواده این آتش‌نشانان تحت پوشش و در خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه این شهدا در آخرین لحظات حدود ۱۵۰۰ نفر را نجات دادند، گفت: با پیگیری‌های شهرداری تهران و رئیس مجلس شورای اسلامی و با مکاتبه بنده، با موافقت و لطف مقام معظم رهبری این مطالبه و پرونده چند ساله به سرانجام رسید.

معاون رئیس جمهور با اشاره به برنامه «هم پای ملائک» به مناسبت روز بزرگداشت مادران و همسران شهدا، ادامه داد: در این همایش یکی از مادران شهدا تأکید کرد که نه پشیمان و نه خسته شده است. این سبک شهیدپروری است که والدین شهدا چند فرزند خود را فدا می‌کنند. در واقع رفتارها مبتنی بر باورها است و انسان چیزی را عمل می‌کند که به آن اعتقاد داشته باشد. باوری که والدین شهدا در اختیار فرزندان شهید خود قرار می‌دهند این است که این دنیا محل گذر است و باید سبک‌بال و سبک‌بار به سوی محضر الهی حرکت کرد.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: افرادی که در مسیر ایثار و شهادت گام بر می‌دارند در راه خدا قدم بر می‌دارند و با خدا معامله می‌کنند. ایثارگر کسی است که جان خود را برای دیگری به خطر می‌اندازد و چون عاشق خدا است بدون چشم داشت عاشق بندگان اوست. مردم قدردان ایثار هستند و همچنان در تشییع شهدا و یادواره‌های شهدا حضور حماسی دارند و از جمله می‌توان به بزرگداشت شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه خداوند متعال بهترین هدیه را شهادت قرار داده است، گفت: خداوند شهادت را نصیب کسانی می‌کند که به آنها علاقه دارد و شهادت بهترین، امن‌ترین و ساده‌ترین معبر است برای اینکه انسان را به خیر مطلق برساند. جامعه به شهدا و توجه آنها نیازمند است بنابراین باید به سراغ خانواده این عزیزان که در کنار ما هستند رفت و از وجود آنها بهره برد.

https://dailybulletin.ir/20/01/2022/%d8%a7%d8%b7%d9%84%d8%a7%d9%82-%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%db%b1%db%b6-%d8%a2%d8%aa%d8%b4%e2%80%8c%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86-%d8%ad%d8%a7%d8%af%d8%ab%d9%87-%d9%be/