لزوم عمل به تأکیدات رهبر معظم انقلاب درخصوص هیئات مذهبی

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جامعه ایمانی مشعر، قسمت اول از فصل چهارم برنامه «روایت هیأت» جمعه شب، با حضور «احمد واعظی» و «مرتضی طاهری» از مداحان و ستایشگران اهل بیت (ع) از شبکه افق سیما پخش شد. در این برنامه پیرامون دیدار مداحان کشور با مقام معظم رهبری که در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و مطالبه رهبری از مداحان و ستایشگران اهل بیت (ع) بحث و گفت و گو شد.

بنابراین گزارش، «احمد واعظی» و «مرتضی طاهری» از مداحان و ستایشگران اهل بیت (ع) به تاریخچه حضور مداحان اهل بیت (ع) در محضر رهبر انقلاب اشاره کردند.

احمد واعظی گفت: تاریخچه دیدار مداحان با مقام معظم رهبری مربوط به سال ۶۳ است که رهبری در آن زمان رئیس جمهور بودند و فرمودند که از این به بعد من هرجا باشم این دیدار به صورت سالانه برگزار شود و از آن زمان تاکنون این دیدار به قوت خود همه ساله در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار می‌شود.

این ستایشگر اهل بیت (ع) با اشاره به اینکه هیأت یک رسانه است، بیان کرد: رهبری همه ساله کلید واژگان و نکات کلیدی را در مورد هیأت گوشزد می‌کنند و تاکید می‌کنند که «هیأت، باید هیأت بماند»، این به این معنا است که چارچوب هیئات باید حفظ شود و سنت‌ها و اصالت‌ها و ریشه‌ها در هیئات مذهبی تغییر نکند، ضمن اینکه نوآوری و ابداع در هیأت مورد توجه قرار گیرد.

بنابراین گزارش، مرتضی طاهری، در ادامه این برنامه گفت: دیدار مداحان با رهبری از چند جهت دارای اهمیت است و مداحان بسیاری مشتاق حضور در این دیدار هستند، این برنامه یک سال به دلیل شرایط کرونایی برگزار نشد و سال گذشته هم به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. در حال حاضر ۵۰ هزار مداح و ذاکر اهل بیت (ع) در کشور فعالیت می‌کنند و به دلیل محدویت‌های کرونایی امسال حدود ۲۰۰ مداح می‌توانند در این برنامه حضور یابند.

این مداح اهل بیت (ع) بر لزوم عمل به توصیه‌ها و مطالبی که از سوی مقام معظم رهبری در جمع مداحان مطرح می‌شود، تاکید کرد و گفت: صرف حضور در این جلسه تنها کافی نیست، بلکه ضرورت دارد به توصیه‌های رهبری نیز توجه شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های گسترده هیئات مذهبی در دوران کرونا و بحران‌های کشور گفت: در سیل، زلزله و حوادث غیرمترقبه بچه‌های هیأتی به صورت خودجوش و جهادی وارد عرصه خدمت رسانی شدند و این پتانسیل هیئات مذهبی را مقام معظم رهبری می‌دیدند و ما به آن توجه نمی‌کردیم.

این ستایشگر اهل بیت (ع) خاطر نشان کرد: عده‌ای که می‌خواستند هیئات را از گردونه خارج کنند، هر کار بی نظمی را می‌گفتند که کار هیأتی است، در حالی که در دو سال گذشته هیئات نشان دادند، هیأت یعنی تشکل و سازمانی که پرچمدار آن اهل بیت (ع) است و در غیاب آنها مقام معظم رهبری نشان دادند که هیئات و ذاکرین جایگاه ویژه‌ای دارند.

طاهری حضور مداح پای کار، بانشاط با نوآوری و ابداع در هیأت را زمینه شکوفایی هیئات دانست و تصریح کرد: حضور چنین مداحی در هیأت موجب پویایی و استقبال مردم از هیئات مذهبی می‌شود.

بنابراین گزارش، حجت الاسلام «مجید باباخانی»، مدیر کل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در گفت و گو زنده تلفنی با بخش فراخبر برنامه روایت هیأت با اشاره به ویژگی‌های دیدار امسال مداحان کشور با رهبر انقلاب در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: با توجه به اینکه این برنامه با یکسال وقفه دیداری حضوری مداحان در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شود، دارای ویژگی خاصی است.

مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه امسال به دلیل محدویت‌های کرونایی در این مراسم حدود ۲۰۰ مداح حضور دارند، بیان کرد: قرار است، ۸ مداح در این مراسم اجرای سرود و مدیحه سرایی داشته باشند و همانند سالهای گذشته سعی شده است که از مداحان شهرستانی نیز در این مراسم استفاده کنیم، تا در این مراسم به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) به مدیحه سرایی بپردازند.

وی افزود: در این برنامه یکی از برگزیدگان جوان مهرواره هوای نو در بخش ستایشگری نیز در حضور مقام معظم رهبری به اجرای مداحی می‌پردازد.همچنین در این مراسم شیخ حسین اکرف از مداحان انقلابی بحرینی نیز حضور دارد و در محضر رهبر معظم انقلاب به مدیحه سرایی و ستایشگری اهل بیت (ع) می‌پردازد.

لزوم عمل به تأکیدات رهبر معظم انقلاب درخصوص هیئات مذهبی