کاهش ۱۳ درصدی تلفات مسمومیت با گاز

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان پزشکی قانونی کشور، در ۹ ماه گذشته سال جاری ۴۱۵ نفر به دلیل مسمومیت با گاز منوکسیدکربن جان خود را از دست دادند، این در حالیست که تعداد تلفات گاز گرفتگی در مدت مشابه سال گذشته ۴۷۷ نفر بوده است.

بر اساس این گزارش از کل تلفات گازگرفتگی در ۹ ماه گذشته ۳۱۰ نفر مرد و ۱۰۵ نفر زن بودند.

در گزارش پزشکی قانونی تاکید شده است: در این مدت استان های تهران با ۸۹، اصفهان با ۳۶ و البرز و خراسان رضوی هر کدام با ۳۱ فوتی بیشترین تعداد مرگ بر اثر مسمومیت با گاز را داشته اند. همچنین تعداد تلفات گازگرفتگی طی ۹ ماه گذشته در بیش از نیمی از استان ها کمتر از ۱۰ نفر و در استان هرمزگان نیز صفر گزارش شده است.

مرگ ۱۰۷ نفر در آذر ماه

در ادامه این گزارش آمده است: هر چند یکی از ماه های پرتلفات در موضوع مسمومیت با گاز منوکسید کربن، آذر ماه است و در ۹ ماه گذشته جاری نیز بیشتر تعداد کشته های گازگرفتگی در این ماه رقم خورده، اما این آمار(۱۰۷ نفر) در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(۱۲۲ نفر) کاهش ۱۲.۳ درصدی را نشان می دهد.

ثبت بیش از نیمی از تلفات در پاییز

به رغم کاهش آمار مسمومیت با گاز منوکسیدکربن در ۹ ماه گذشته و آذر سال جاری، بیش از نیمی از تلفات یعنی ۲۳۲ نفر این بازه زمانی در پاییز به ثبت رسیده، بنابراین به دلیل تعداد بالای تلفات در نیمه دوم سال و با توجه به ادامه سرمای هوا و تشدید آن در روزهای آتی، به هموطنان توصیه می شود که همچنان نکات و هشدارهای ایمنی را در به کارگیری وسایل گرمازا مورد توجه قرار دهند تا شاهد ادامه روند کاهش تلفات در فصل پایانی سال نیز باشیم.

بخاری های فاقد دودکش و غیر استاندارد بیشترین دلیل مرگ با منوکسیدکربن است

رییس گروه کنترل و تضمین کیفیت دفتر امور آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور در زمینه مسمومیت با گاز منوکسیدکربن با تاکید بر اینکه استفاده از بخاری های فاقد دودکش در فضای دربسته و یا استفاده از بخاری های غیر استاندارد از عمده دلایل مرگ با این گاز است به هموطنان توصیه کرد ضمن استفاده از وسایل استاندارد، حتما پیش از به کارگیری سیستم های گرمایشی، خروجی بخاری را چک کنند و از سلامت آن مطمئن شوند. همچنین برای منازل و سایر محیط ها تهویه مناسب در نظر گرفته شود تا مانع تجمع گاز منوکسیدکربن در محیط شود.

مریم اخگری با استناد به موارد ارجاعی به پزشکی قانونی، بخاری های فاقد دودکش را از دیگر عوامل خطرزا در بروز گازگرفتگی عنوان و تصریح کرد: بخاری های بدون دودکش تنها برای مغازه و کارگاه ها که تردد به آن ها زیاد است و تهویه هوا انجام می شود مناسب است و نباید در خانه از آن استفاده کنیم، مگرآنکه پنجره ای را همیشه باز نگه داریم تا هوا تهویه شود در غیر این صورت اگر حسگر تعبیه شده در بخاری های بدون دودکش عمل نکند، گاز منوکسیدکربن در فضا پراکنده و مرگ افراد را به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه منوکسیدکربن گازی بی رنگ و بی بو است، گفت: متاسفانه بسیاری از موارد مرگ بر اثر این گاز در ساعاتی اتفاق می افتد که افراد در خواب هستند و هیچ ترددی هم به منظور تهویه هوا صورت نمی گیرد؛ همچنین از آنجا که این نوع مسمومیت تنها در فرد برخی علائم عمومی مانند حالت خواب آلودگی و رخوت ایجاد می کند و علامت مشخصه دیگری ندارد، فرد متوجه نشت گاز در خانه نخواهد شد.

این کارشناس حوزه آزمایشگاه با تأکید دوباره بر لزوم کنترل وسایل گرمایشی و اطمینان از سلامت آنها، خاطرنشان کرد: اگر غلظت گاز منوکسیدکربن در محیط زیاد باشد در مدت زمان خیلی کوتاهی موجب مسمومیت و مرگ افراد خواهد شد بنابراین از هموطنان درخواست می کنیم که به توصیه ها توجه کافی داشته باشند.

کاهش ۱۳ درصدی تلفات مسمومیت با گاز