گزارش مهر از دلایل ناکامی استقلال/ از استراتژی تا تعویض اشتباه

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال با وجود توقف در دیداری خارج از خانه برابر آلومینیوم اراک، همچنان صدرنشین رقابتهای لیگ برتر است و با توجه به باقی ماندن تنها ۲ بازی تا پایان نیم فصل، بیشترین شانس را برای به دست آوردن قهرمانی نیم فصل دارد؛ هرچند که آبی های پایتخت دو بازی نسبتاً دشوار با مس رفسنجان مدعی در تهران و نفت مسجد مسجد سلیمان در مسجد سلیمان در پیش دارند.

بازی هفته سیزدهم استقلال را از دو زاویه می‌توان نگریست؛ از زاویه اول می توان به نتیجه آن نگاه کرد و گفت تساوی خارج از خانه مقابل تیمی مدعی مثل آلومینیوم خوب است اما با توجه به نوع بازی آبی پوشان، عملکرد فنی آنها و آمار بازی، می شود دریافت که چرا هواداران استقلال از تیمشان ناراضی بوده و پس از بازی از نمایش آبی ها انتقاد کردند.

۱- پنالتی اتفاقی

یکی از واقعیت‌های مستتر در دیدار استقلال و آلومینیوم این است که برنامه‌ای برای خلق موقعیت و دستیابی به دروازه آلومینیوم دیده نشد. تنها گل آبی پوشان حاصل ضربه پنالتی بود که کاملاً اتفاقی نصیب این تیم شد. اگر توپ به صورت اتفاقی به دست اسماعیل شریفات اصابت نمی‌کرد، شاگردان مجیدی شانس دیگری برای دستیابی به گل نداشتند.

به بازی قبلی استقلال مقابل فولاد باز می‌گردیم که آبی پوشان در حالی فاتح آن بازی شدند که تنها گل آن مسابقه هم با شوت استثنایی مهدی مهدی پور ثبت شد و به جز آن آبی ها شانس گل و موقعیت خطرناکی خلق نکردند.

گزارش مهر از دلایل ناکامی استقلال/ از استراتژی تا تعویض اشتباه

۲- تعویض اشتباه

در حالی که فلسفه استقلال ارائه فوتبال تهاجمی است و هواداران این تیم نیز به شدت چنین فوتبالی را دوست دارند و برای همین به مربیانی مثل شفر و استراماچونی فرصت کافی دادند و از آنها حمایت کردند، استقلال در این فصل به ندرت فوتبال تهاجمی ارائه داده و فوتبالش بر پایه تدابیر تدافعی شکل گرفته است؛ که اوج آن را می‌توان در دیدار مقابل آلومینیوم دید.

آبی پوشان نیمه نخست را با برتری یک گله به رختکن رفتند و از ابتدای نیمه دوم با یک تعویض و تغییر غیر قابل پیش بینی قدم به میدان گذاشتند. خروج یک مهاجم نوک (آرمان رمضانی) و جانشینی یک هافبک دفاعی (آرش رضاوند) به وضوح نشان می‌دهد کادر فنی قصد دارد با تدابیر دفاعی برای یک نیمه کامل در راستای حفظ نتیجه دست به کنترل بازی زده و برای دستیابی به گل‌های بیشتر روی ضد حملات حساب کند؛ این در حالی است که آنها فاقد بازیکن یا بازیکنانی با ویژگی مهدی قایدی برای استفاده از ضد حملات هستند.

کادر فنی استقلال تعویض اشتباه خود را با انتخاب بدترین گزینه برای تعویض کامل کرد. شاید اگر قرار بود مهاجمی مثل رمضانی از زمین خارج شود، می‌شد مهاجمانی مثل قاسمی نژاد یا مطهری جانشین او شوند و یا حتی هافبک‌هایی مثل رضا آذری و امیر علی صادقی که بازی رو به جلویی دارند. حتی اگر کادر فنی استقلال قصد استفاده از یک هافبک دفاعی را داشت، شاید گزینه‌های دیگری مثل چشمی و مهری می‌توانستند گزینه‌های بهتری نسبت به بازیکنی باشند که هفته‌هاست تحت هجمه‌های شدید و انتقادات گسترده هواداران قرار دارد و بدیهی است که اعتماد به نفس و تمرکز لازم را (به خصوص برای این دیدار حساس) ندارد.

۳- استراتژی اشتباه

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، استقلال تیمی است که از آن انتظار بازی تهاجمی می‌رود. اما آمارهای بازی نشان از بازی کاملاً تدافعی آبی پوشان دارد.از آنجا که مشابه همین استراتژی (دفاع از تک گل زده) از استقلال در چند دیدار دیگر از جمله هوادار، فجر سپاسی، سپاهان و فولاد هم دیده شد، پس نمی‌توان آن را اتفاقی دانست.

به نظر می‌رسد کادر فنی استقلال بی تمایل نیست در یکسری از بازی‌ها بعد از دست‌یابی به گل با دفاع کامل به حفظ آن بپردازد. این استراتژی ممکن است در یکسری بازی‌ها مثل دیدار مقابل فولاد، سپاهان و هوادار جواب دهد، اما بدیهی است که ممکن است در بعضی دیدارها مانند فجر سپاسی و آلومینیوم جوابگو نباشد.

گزارش مهر از دلایل ناکامی استقلال/ از استراتژی تا تعویض اشتباه

۴- اشتباه قابل پیش بینی مدافعان

اگر تیمی حتی از بهترین مدافعان دنیا هم استفاده کند، در صورتی که اجازه دهد این مدافعان تحت فشار قرار گیرند، ارتکاب به اشتباه از سوی مدافعان قابل پیش بینی می‌شود و اگر تیم مقابل بازیکنی تازه نفس و با تمرکز بالا داشته باشد، سود بردن از اشتباهات مدافعانی که دقایق طولانی تحت فشار بوده‌اند محتمل‌تر خواهد شد.

درست مثل اتفاقات مشابهی که در شیراز و اراک افتاد و دروازه آبی پوشان پس از فشار بالایی که مدافعان این تیم در دقایق طولانی تحمل کردند، در دقایق تلف شده باز شد تا دو پیروزی آنها از دست برود.

۵- انتقادات هواداران

استقلال حتی بعد از توقف مقابل آلومینیوم در اراک همچنان صدرنشین رقابتهای لیگ برتر است اما پس از این بازی که با پیروزی همراه نبود میزان انتقاد هواداران از عملکرد آبی پوشان شدت گرفت؛ با ریشه‌یابی در این زمینه می‌توان به این نتیجه رسید که عدم ارائه بازی‌های تهاجمی و تماشاگر پسند، کمبود خلق موقعیت و مواردی از این دست در نارضایتی بخشی از هواداران استقلال از تیمشان حتی در موقعیت صدرنشینی بی تاثیر نبوده است.

گزارش مهر از دلایل ناکامی استقلال/ از استراتژی تا تعویض اشتباه